W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania budową boisk. Coraz więcej miast i gmin oraz indywidualnych podmiotów decyduje się na inwestycję w taką infrastrukturę, zwiększając tym samym zainteresowanie sportem wśród mieszkańców. Dla klubów i stowarzyszeń sportowych posiadanie własnego boiska to również często jedyna możliwość na przeprowadzanie regularnych treningów. To godna pochwalenia inicjatywa, a jak przebiega sama budowa boiska? Jakie są poszczególne kroki i czego można się spodziewać podczas prac budowlanych?

Przygotowanie do inwestycji

Zaprojektowanie i wykonanie obiektu sportowego wymaga ogromnego doświadczenia i zaangażowania. To skomplikowany proces, który zależy od wiedzy wykonawcy, wykorzystania profesjonalnego sprzętu i przestrzegania zasad sztuki budowlanej. Pierwszym, ale i najważniejszym krokiem budowy boiska jest odpowiednie przygotowanie terenu i podbudowy mineralnej. Teren pod boisko musi być płaski i pozbawiony zagłębień oraz odwodniony. Dopuszcza się wyrównanie ziemi walcem. Po wyrównaniu terenu nanosi się odpowiednią warstwę ziemi. Trzeba pamiętać, że struktura nawierzchni ma ogromny wpływ na przebieg i komfort rozgrywanego meczu. Zazwyczaj obniża się też linie boczne, co sprawia, że deszczówka czy woda z topniejącego śniegu nie gromadzi się na środku boiska. Dobrze jest również wyposażyć teren boiska w systemy odwadniające i drenujące, które odprowadzą zebraną wodę poza obszar, na którym rozgrywane są mecze. Systemy nawadniające pozwolą na dokładne podlanie, jeśli boisko wyposażone zostało w nawierzchnię z trawy naturalnej.

Czytaj więcej: Na boisko trawa sztuczna czy naturalna?

Wybór nawierzchni i jej pielęgnacja

Istotną częścią projektu boiska jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Dużo zależy od posiadanych środków, jakie można przeznaczyć na ten etap budowy oraz przeznaczenia samego boiska. Wśród klientów zainteresowaniem cieszą się nawierzchnie poliuretanowe (boiska wielofunkcyjne), trawa syntetyczna oraz trawa naturalna. Różnią się one kosztami i metodą kładzenia oraz późniejszą pielęgnacją. Decydując się na trawę naturalną, przed jej położeniem rozprowadzamy cienką warstwę nawozu, który zapewni składniki odżywcze. Trzeba mieć jednak świadomość, że każda nawierzchnia wymaga czynności konserwujących: czyszczenia, uzupełniania i naprawy uszkodzeń lub ubytków. Dobór właściwej murawy gwarantuje walory estetyczne, ale również użytkowe. Dodatkowym elementem projektu boiska są też ogrodzenia oraz trybuny. Do realizacji budowy tego rodzaju obiektu sportowego najlepiej zatrudnić firmę specjalizującą się w budowie boisk, która ma na swoim koncie wiele zrealizowanych zamówień. Wtedy możemy mieć pewność, że otrzymamy wysokiej jakości produkt końcowy.