Zielone krzewy, drzewa i rośliny do życia potrzebują przede wszystkim światła, odpowiedniej temperatury, substancji odżywczych i oczywiście wody. Aby uniknąć konieczności podlewania wszystkich roślin oraz trawy przy użyciu konewek, węży lub zraszaczy przenośnych, warto zainwestować w system automatycznego nawadniania. Który z oferowanych rodzajów nawadniania warto wybrać?

Rodzaje systemów nawadniania i ich zalety

Odpowiednio zaprogramowane nawadnianie automatyczne zapewnia prawidłowy rozwój roślin i trawników. Właściwe proporcje wody trafiają wprost do korzeni, nie mocząc liści, co wpływa na wygląd roślin. System nie wymaga obsługi, co wpływa na oszczędność czasu właścicieli trawnika. Ponadto może pracować nocą, ograniczając odparowywanie wody. Podlewanie ogrodu jest również ekonomiczne – system automatycznego nawadniania umożliwia kontrolę ilości zużytej wody i racjonalne jej zużycie. A to bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Wbrew obiegowej opinii automatyczny system nawadniania można montować również na małych działkach. Do nawadniania różnego typu roślinności ogrodowej należy stosować odmienne elementy dostarczające wodę. Zraszacze wysuwają się z obudowy ponad powierzchnię pod wpływem wzrostu ciśnienia wody. Mogą być statyczne lub rotacyjne, mają też regulacje kąta podlewania. Mikrozraszacze dzięki specjalnym zaworkom wytwarzają mgiełkę. Są niezastąpione na klombach, w ogródkach skalnych i warzywnikach. Linie kroplujące, czyli rury z polietylenu z otworami, przez które sączy się woda, układa się na ziemi i przykrywa warstwą kory. Stosowane są najczęściej do nawadniania wąskich fragmentów działek.

Czytaj więcej: Na czym polega frezowanie boiska?

Rodzaje systemów nawadniania i ich zalety

Planując wprowadzenie systemu nawadniającego, należy przede wszystkim zastanowić się nad cechami, które determinują ilość, intensywność i częstotliwość, z jaką należy zapewniać roślinom wodę. Pod uwagę wziąć należy klimat – średnie temperatury i opady występujące na danym terenie wpływają głównie na potrzeby nawadniania, glebę – od jej rodzaju zależy w głównej mierze częstotliwość nawadniania oraz nawożenia oraz lokalizację i ukształtowanie terenu. Przy dużym ogrodzie najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja z automatycznym sterownikiem montowanym w budynku, która w odpowiednim czasie otwiera lub zamyka dopływ wody do danej części ogrodu. Zraszacze, z których będzie tryskała woda, powinny być usytuowane w strategicznych miejscach. Pod uwagę wziąć należy kąt i odległość podlewania. Instalację warto wzbogacić o czujniki deszczu i wilgotności gleby – dzięki nim system nie pracuje w czasie opadów lub dużej wilgotności podłoża.