Piaskowanie może wielu osobom kojarzyć się z obróbką metali czy zabiegiem dentystycznym. Jednak jest to też forma dbania o trawnik. Na czym polega?
Po co piaskować murawę?
Utrzymanie pięknej murawy boiska to podstawa estetyki oraz komfortu gry. Oprócz wyboru właściwych mieszanek gatunków traw, konieczne jest nawożenie trawnika, jego podlewanie i koszenie. Nie należy zapominać także o jego napowietrzaniu czy wertykulacji. Niewiele osób wie, że jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest piaskowanie trawy, które realizuje firma Renowacja i modernizacja stadionów. Pozwala ono utrzymać murawę w nienagannym stanie oraz ulepszyć ją. Czynność ta, w kontekście boiska piłkarskiego ma na celu kilka rzeczy. Po pierwsze mowa o rozluźnieniu gleby oraz wygładzeniu powierzchni, co w przypadku aktywności sportowej jest bardzo ważne. Olbrzymim plusem jest to, że zabieg ten zwiększa elastyczność nawierzchni, ulepszając przepuszczalność wody, poprawą wilgotności oraz ulepszeniem ukorzenienia, poprzez stymulację wzrostu nowych pędów i korzeni traw. Dodatkowo piaskowanie sprawia, że murawa szybciej wysycha, a woda jest lepiej odprowadzana (nawet po ulewie), darń jest przy tym bardziej odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Zabieg znacząco poprawia też wygląd nawierzchni.
Czytaj również: Czym jest wertykulacja trawnika?
Jak się wykonuje piaskowanie?
Piaskowanie trawy, które wykonuje się raz do roku, choć warto zlecić go również wtedy, gdy murawa wygląda po prostu nieciekawie. Czynność polega na wyrzuceniu na murawę suchego piasku (najczęściej jest to żwir) pozbawionego kamieni o średnicy ziaren 0-2 mm pod ciśnieniem z wykorzystaniem piaskarki oraz systemu służącemu precyzyjnemu dozowaniu. Usypywana jest w ten sposób warstwa o grubości 3-5 mm. Zabieg ten nie tylko poprawia właściwości źdźbeł trawy, ale także sprzyja regulacji wody, niweluje problem zbicia eksploatowanego terenu, usuwa szkodniki, mchy i chwasty. W konsekwencji ułatwia dalszą pielęgnację, co w przypadku boisk sportowych jest kluczowe.